Olej na kartonu adjustovaném na plátně, 24 x 31 cm, rámováno, signováno vpravo dole J. Ullmann. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Josef Ullmann byl malířem českých krajinných scenérií a vesnic. Jeho malebná technika byla ovlivněna jak jeho učitelem Juliem Mařákem, tak i samotnými Mařákovými žáky, zejména pak Antonínem Slavíčkem a Františkem Kavánem. Prezentované plátno Krajina s vrbami představuje již osobitý přístup malíře Josefa Ullmanna, kde barevnost společně s otevřeným průhledem do krajiny zračí jistou inspiraci Barbizonskými umělci, jejichž malířská technika se tou dobou těšila značné obliby mezi českými krajináři. Jemně narůžovělá obloha, která v horizontu přechází do lehkých žlutých odstínů, nám zračí dějový úsek časného rána, kdy se postavička otočená zády k nám vydává zřejmě na pole. Cestou ji doprovází řada vzrostlých vrb ubíhajících podél potoka, na jehož hladině zachytil malíř odraz tmavých kmenů stromů společně se světlými odlesky oblohy. Díky těmto světelným hrám působí děj obrazu poeticky a zároveň tajuplně.