Olej na dřevě, 28 x 41,5 cm, datace 1978, zezadu značeno DALIBOR CHATRNÝ 78, zezadu opatřeno dedikací autora Rudolfu Filovi.
Provenience:
První majitel, významný československý umělec Rudolf Fila.
Pro autora nabízeného díla se hodí jedno vhodné pojmenováni, a to experimentátor. Dalibor Chatrný v rámci celé své tvorby využíval všechny možné prostředky, komponenty a media pro své vyjádření. Jednou tomu bylo formou kresby, jindy textilu či zrcadel. Nabízené dílo Hlas pracuje se sílou samotného slova a jeho obsahového sdělení. Chatrný zde diváka konfrontuje s jasným heslem „hlas“, s pojmenováním nejspíše největšího lidského práva a taktéž povinnosti, k cestě sdělení a projevu myšlenek, názorů a vědění. Hlas je osobitým projevem člověka samotného. Sám Chatrný říkal, že jsou pro něj nejdůležitější okamžiky, kdy přemýšlí teprve o tom, co se bude dělat a co se zrodí. I nabízené dílo svádí k automatickému myšlení, reakci, afektu. Toto sdělení provokuje a vybízí k jakési odezvě diváka, k zamyšlení se. Chatrný po celou svou tvorbu naváděl přihlížející k zapojení se do tajů, možností a prostoru viděného, u předloženého díla tomu není jinak.