Olej na plátně, 40 x 40 cm, rámováno, datace 2000, signováno zezadu Vít Soukup ""Í TÝ"" 2000.
Vít Soukup svým všestranným talentem dokázal obsáhnout nejen výtvarné umění, ale věnoval se i tvorbě filmů a působil i v divadelním prostředí. Svou malířskou dráhu rozvíjel v ateliéru Pavla Nešlehy na VŠUP a v akademickém ateliéru Milana Knížáka. Pro své práce čerpal inspiraci z komiksových příběhů, návodů kutilských časopisů anebo ze sentimentality dětských hraček a pohádek. Jak trefně poznačil přítel Víta Soukupa a autor řady monografií o něm Radek Wohlmuth: „Všem oblastem jeho práce byla společná ironická nadsázka a slabost pro pokleslost téměř v jakékoli podobě, za kterými se ale ve druhém plánu skrývaly celkem trefné a nesentimentální komentáře češství a české životní situace – vizuální i hodnotové.“ Na představovaném plátně Í TÝ malíř modeluje postavu ze stejnojmenného filmu. Vykresluje figuru pomocí narůžovělých valérů, díky nimž tak nechává vyniknout jedinému tmavému objektu na plátně, kterým jsou sytě modré oči. Pomocí hřejivé barevnosti a světlosti obrazu máme pocit, že se dívá na dětskou hračku s velkýma umělýma očima.