005 | KRAJINA
KONÍČEK Oldřich (1886 – 1932)
- vyvolávací cena: 30 000 CZK
Olej na plátně, 40 x 60 cm, rámováno, datace 1929, signováno vpravo dole Old. Koníček 1929.
Sugestivně pojatá krajina je dílem českého malíře a rodáka z Kutné Hory Oldřicha Koníčka. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u renomovaných profesorů Rudolfa Ottenfelda a Vlahy Bukovace. Po studiích pokračoval v rozvoji své kariéry a cestoval po Evropě, zejména do Francie a Itálie, kde byl ovlivněn impresionismem, fauvismem a díly postimpresionistů, jako byli Paul Cézanne či Henri Matisse. Nabízená práce je výsledkem jeho cestování po západní Evropě, kdy se ve své tvorbě odklání od čistě neoklasicistních principů směrem k expresivnímu zachycení krajiny. V jeho dílech z 20. let je patrná tendence směřovat k silnějšímu výrazu a expresivnějším barvám, jak můžeme vidět i zde. Krajina je malována sugestivním způsobem, kdy tahy štětce a práce s barvami zajišťují dynamiku celého námětu. Most uprostřed obrazu vytváří centrální bod kompozice, který spojuje přírodní a lidský prvek, což bylo častým motivem v Koníčkově tvorbě.