007 | VEČER V OLDŘICHOVCI
SLAVÍČEK Antonín (1870 – 1910)
- vyvolávací cena: 200 000 CZK
Olej na dřevěné desce, 12 x 14 cm, rámováno, datace 1908, zezadu opatřeno razítkem a přípisem s určením.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Olej Večer v Oldřichovci od Antonína Slavíčka je krásným příkladem jeho krajinářské tvorby, která se zaměřuje na českou krajinu a její proměnlivou atmosféru. Slavíček byl mistrem zachycování přírodních nálad a světelných podmínek, což je v tomto díle z roku 1908 zjevné v jeho volbě barevné palety a dynamickém rukopisu. Autorova pozornost k detailům, práce s atmosférou a rychlostí malby v plenéru ukazuje na jeho neochvějnou schopnost zachytit pomíjivé okamžiky české krajiny. Díla podobného rozměru a zaměření tvořil Slavíček často právě v obdobích, kdy se vracel k venkovské krajině jako zdroji své inspirace. V tomto ohledu je Večer v Oldřichovci typickým příkladem Slavíčkova uměleckého záměru – propojit konkrétní místa s univerzálními emocemi, které v nás příroda vyvolává. Téma večerní krajiny mu umožnilo pracovat s dramatickými světelnými kontrasty, jak je tomu i v tomto obraze. Podobné formáty byly v autorově tvorbě časté, především v terénu, kde pracoval přímo v krajině, rychle reagoval na světelné a klimatické změny. Slavíček byl mistrem plenérové malby, a jeho schopnost vytvářet díla v různých formátech odráží jeho snahu zachytit esenci krajiny v co nejautentičtější podobě. Dílo z roku 1908 navazuje na Slavíčkovi předchozí krajinářské série a potvrzuje jeho mistrovství v práci se světlem, barvou a kompozicí. Tento obraz tak patří mezi ty, které dokonale reprezentují Slavíčkovu lásku k české přírodě a jeho schopnost přenést její náladu na plátno či desku.