032 | PŘED BOUŘÍ
BUBENÍČEK Ota (1871 – 1962)
- vyvolávací cena: 30 000 CZK
Olej na kartonu, 50 x 68 cm, rámováno, pod sklem, signováno vlevo dole O. Bubeníček.
Nabízený obraz je typickou ukázkou tvorby žáka Julia Mařáka, jenž se ve svých plátnech pokoušel zachytit podstatu přírody a vytvořit z obyčejných krajin malebné výjevy plné klidu a krásy. Ota Bubeníček byl ve své tvorbě výrazně ovlivněn českou krajinářskou školou a v dílech se snažil zachytit krajinu v různých ročních obdobích a světelných podmínkách. Pro obraz Před bouří Bubeníček zvolil výraznější barevný akcent, který dodává námětu na dynamice a pohybu. V prvním plánu modeluje osamělý strom, jenž vzdoruje silnému poryvu větru a křivolakou cestu vinoucí se krajinou směrem k vzdáleným skalám. Živé barvy louky s odstíny zelené, hnědé a oranžové kontrastují s temnými, bouřkovými mraky, jež se na obloze rozestupují a nechávají prostor pro paprsky světla, které prozařují scenérii. Bubeníček zde mistrovsky zachytil proměnlivou atmosféru přírody, plnou emocí a pohybu a zanechal divákovi silný pocit napětí.