038 | U ŘEKY
RADIMSKÝ Václav (1867 – 1946)
- vyvolávací cena: 750 000 CZK
Olej na kartonu, 71 x 100 cm, rámováno, datace – okolo 1900, signováno vpravo dole VRadimský.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové.
Nabízený obraz je svým stylem charakteristický pro tvorbu významného českého malíře impresionismu Václava Radimského. Radimský žil a tvořil dlouhou dobu ve Francii, kde se sblížil s impresionisty, zejména Claudem Monetem. Jeho obrazy často zobrazovaly krajiny pod vlivem světla odrážející se ve vodních hladinách, a jež byly malovány jemnou, typicky impresionistickou technikou se zaměřením na světelné efekty a atmosféru. Obraz U řeky maloval Radimský pastelovými tóny a důraz klade i na světlo a jeho odraz na vodní hladině. Zachycení ranního rozbřesku vyjadřuje Radimského mistrovskou schopnost pracovat s barvami. Vliv impresionismu je patrný zejména v jemné barevné gradaci, volných tazích štětce, a důraz na proměnlivost světla a počasí. Právě světelnost a volba pastelových tónů odkazuje na Radimského francouzskou fázi tvorby. Za srovnání podobné krajinné scenérie jistě stoji obraz Vítr a déšť, jenž byl vytvořen kolem roku 1900.