064 | DĚVČE S MODRÝMI KORÁLKY
KONÍČEK Oldřich (1886 – 1932)
- vyvolávací cena: 40 000 CZK
Olej na plátně, 69,5 x 54 cm, rámováno, datace 1930, signováno vlevo nahoře Old. Koníček 1930, zezadu na plátně opatřeno katalogovým čísle: č.k. 1364.
Působivá práce je dílem českého malíře a kutnohorského rodáka Oldřicha Koníčka, jenž studoval na Akademii výtvarných umění v Praze u renomovaných profesorů Rudolfa Ottenfelda a Vlahy Bukovace. Po studiích pokračoval v rozvoji své kariéry a cestoval po Evropě, zejména do Francie a Itálie, kde byl ovlivněn impresionismem, fauvismem a díly postimpresionistů, jako byli Paul Cézanne či Henri Matisse. Právě reminiscence na francouzskou tvorbu jsou patrné i na nabízeném obraze, kde je zachycena mladá žena, odhalená od pasu nahoru, jež sedí proti tmavému pozadí, které kontrastuje s jejím tělem. Na krku má žena modrý náhrdelník, což přidává obrazu další barevný kontrast a zároveň podtrhuje její ženskost a eleganci.