102 | LORETA
BAUCH Jan (1898 – 1995)
- vyvolávací cena: 300 000 CZK
Olej na plátně, 48 x 40 cm, rámováno, datace 1950, signováno vpravo dole Jan Bauch.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D.
Velmi expresivně pojatá malba pochází z palety a štětce malíře světového věhlasu, jenž svou tvorbou ovlivnil několik generací umělců. Svá studia započal u Emanuela Dítěte, následně pokračoval u V. H. Brunnera a nakonec navštěvoval i grafickou speciálku Maxe Švabinského. Jeho raná tvorba byla ovlivněna poetismem 20. let a dalšími výtvarnými proudy té doby, jako byli neoklasicismus, kubismus inspirovaný Braquem a později surrealismus. Na konci 30. let se jeho styl zásadně změnil, když začal klást větší důraz na dramatické prvky a výraznou úlohu barvy. V 50. letech se zabývá tematikou měst, kdy tvořil velká panoramata svého rodného města a kde barva hrála klíčovou roli ve stavbě obrazu. Podobnou tendenci lze sledovat i na obraze Loreta, kde autor zobrazuje dynamickou a výrazně expresivní architekturu. Charakteristický je jeho energický styl malby, kde pomocí silných tahů štětce a bohatých vrstev barev vytváří živou strukturu. Světlo a stín se na povrchu střídají, zatímco syté barvy, zejména žluté a zelené tóny, dodávají obrazu dojem pohybu a dramatu. Tento styl odráží Bauchovu snahu kombinovat tradici s moderním expresivním přístupem, kdy barva a forma slouží jako nositelé emocí.