010 | JARO
MAŠEK Karel Vítěslav (1865 – 1927)
- vyvolávací cena: 350 000 CZK
Olej na plátně, 100 x 100 cm, rámováno, datace 1914, signováno vpravo dole K. MAŠEK 1914.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Časopis Zlatá Praha, ročník 1914, s. 324, pohled do autorova ateliéru.
Časopis Český svět, ročník XXIII., 1927, č. 45, s I.
Karolína Fabelová, Karel Vítězslav Mašek, malíř české secese, Praha, 2002, s. 185.
Karel Vítězslav Mašek byl český malíř a designér, jenž po boku Alfonse Muchy patří mezi nejvýznamnější představitele české secese. Vystudoval malířství na pražské Akademii výtvarných umění a následně i v Paříži, kde byl ovlivněn novodobými francouzskými uměleckými směry. Jeho díla často zahrnovala mystické a alegorické motivy, což se projevovalo jak v jeho malbách, tak v projektech pro veřejné budovy. Neopominutelným motivem byla i národní témata, kde zpracovával jak staroslovanské mýty, tak i navštěvoval oblasti Chodska a Slovácka, kde se snažil zaznamenat místní tradice a běžnou životní rutinu. Na obraze Jaro Mašek mísí prvky naturalismu, idealismu a samotné figury stylizuje do hereckého patosu. Scéna zachycuje jako ideální záznam harmonie člověka a přírody a příběh zasazuje do nespecifického času. Díky tomu se nám nabízí pohled do zářivé budoucnosti, kterou Mašek národu předpovídá. Na obraze tuto vizi reprezentuje mladá dívka, jež je oděna v dobovém kroji a v pozadí se v jasném světle line pravděpodobně chodská krajina. Atraktivitu obrazu zvyšuje i jeho záznam na fotografii z Maškova ateliéru.