Pastel na kartonu, 98 x 67 cm, rámováno, datace 1941, signováno vpravo dole Vlastislav Hofman. Vlastislav Hofman byl ve své malířské tvorbě ovlivněn expresionismem a kubismem, což je patrné zejména v jeho kresbách a grafikách. Hofman zkoumal geometrické a kubistické formy, přičemž se jeho malby vyznačovaly dynamikou a snahou o inovaci tvarů a perspektivy. Během 30. a počátku 40. let se Hofmanova malba postupně odkláněla od čistého kubismu směrem k expresionismu, kde jeho díla odrážela více emocionální a subjektivní pohled na svět. Na obraze Borovice dominuje vysoký strom, jehož křivolaké větve se vypínají proti nebi, které je zářivě modré a místy protkané jemnými oblaky. Strom se zdá být strážcem cesty vinoucí se kamsi do dáli, obklopený hustým lesem s jemnými břízkami, jež se krčí v jeho stínu. Světlo se v obraze prolíná s kontrasty mezi tmavými korunami stromů a světlým nebem. Hofman zde mistrně zachytil jakousi harmonii přírodních prvků.