Tuš a kvaš na papíře, 12 x 20,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno dole uprostřed Kupka.
Vystaveno: Czech Avant-Garde Art and Modern Glass from the Roy and Mary Cullen Collection, Museum of Fine Arts, Houston, listopad 2011–březen 2012, č. 3.
František Kupka, mistr české avantgardy a jeden z pionýrů abstraktního umění, vytvořil ve své kariéře mnoho děl, která překračují hranice tradičního malířství a dávají prostor pro zkoumání vztahů mezi tvarem, barvou a kompozicí. Jeho práce Etude pour Blanc et Noir, vytvořená technikou tuše a kvaše na papíře, je příkladem Kupkova důsledného zkoumání duality barev a forem. Kompozice odhaluje autorův cit pro kontrast a dynamiku, jež se staly charakteristickými rysy jeho tvorby. „Etude pour Blanc et Noir“ je součástí Kupkovy abstraktní fáze, kde se plně věnoval průzkumu minimalistických a geometrických struktur. Bílé organické tvary na černém pozadí vyvolávají dojem dynamického pohybu, jež je zároveň subtilní a expresivní. Kupka zde dokazuje svou schopnost zachytit neviditelné síly a energie prostřednictvím zdánlivě jednoduchých vizuálních prvků. Tento kontrast mezi černou a bílou, mezi pozitivní a negativní prostorovou hmotou, je jedním z hlavních motivů, jež Kupka ve své tvorbě často zkoumal. Tím se dílo řadí k jeho zásadním výtvorům, které předznamenaly přechod k čisté abstrakci, ve které barva a tvar získávají nezávislost na figurativním a konkrétním světě.
Dílo je taktéž pozoruhodné svou historií, kdy bylo vystaveno na prestižní výstavě Czech Avant-Garde Art and Modern Glass from the Roy and Mary Cullen Collection, jež se konala v Museum of Fine Arts v Houstonu v letech 2011–2012, a byla uspořádána kurátorskou dvojicí Karel Srp a Lenka Bydžovská. Sbírka Cullen patříla mezi renomované soukromé sbírky moderního umění, což podtrhuje význam díla Etude pour Blanc et Noir v kontextu světového moderního umění.