Olej na dřevěné desce, 37,5 x 50,5 cm, rámováno, datace – okolo 1889, signováno vpravo dole JS. Publikováno: Veronika Hulíková (ed.) – Tomáš Vlček, Jakub Schikaneder (1855–1924), Národní galerie, Praha 2012, č. 64, reprodukováno na str. 288. Autorem nabízeného díla je český malíř, jenž je znám především díky svým melancholickým obrazům z pražských ulic, přístavů a zimních krajin. Jakub Schikaneder se zaměřoval na zachycení náladových scenérií, často spojených se soumrakem, zimou či mlhou. Jeho obrazy jsou plné klidu a lyrické atmosféry, ve kterých hraje hlavní roli světlo, tedy spíše jeho nedostatek. Světlo v jeho obrazech je jemné, rozptýlené, často skryté za mraky nebo mlhou, což vytváří dojem tajemnosti. Přestože se centrem jeho zájmu stává velmi často samotná figura, nezřídka vytváří pouze čisté krajinomalby, které se v jeho pojetí vyznačují měkkými přechody barev a jemnou prací se světlem, přičemž klíčovým prvkem je často kontrast mezi temnými a světlými plochami. Schikanederova krajina není idealizovaná ani oslavovaná, ale spíše je plná ticha a prázdnoty. Na obraze V zahradě zaznamenává malý dvorek jednoho vesnického stavení. Dominantním prvkem jsou na plátně vysoké vzrostlé stromy, které halí celou scénu do tmavého stínu. Námět netradičně doplňují položené žebříky, jež jsou nedbale opřené o zeď stavení. Celý obraz působí tiše a poklidně, jako by zachycoval prchavý okamžik na venkově, kde čas plyne pomaleji. Laděním barev a světla vytváří autor harmonickou a intimní atmosféru, která zve k zastavení a zamyšlení nad jednoduchou krásou venkovského života.