Olej na plátně, 58 x 94,5 cm, rámováno, datace - okolo 1900, signováno vpravo dole AL. KALVODA-. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, Impresionismus: Krajina barvy a světla (18.6.-26.9.2021. Publikováno a vyobrazeno: Krajina barvy a světla/Impresionismus (katalog výstavy), SGVU Litoměřice, 2021, s. 95. Podmanivě pojatá impresionistická práce pochází z palety a štětce malíře, jenž své studium absolvoval v ateliéru prof. Julia Mařáka, Aloise Kalvody. Rané práce, sahající až do konce 19. století, se vyznačují realistickým a dokumentárním přístupem k zobrazení krajiny s důrazem na přesnost a topografii. Klíčovým momentem v jeho tvorbě byl rok 1900, kdy otevřel svou soukromou malířskou školu a absolvoval studijní pobyty v Paříži a Mnichově. V tomto období vzniká i obraz Chýše u strže, které je kombinací realistického zobrazení a silného koloristického vyjádření. Na obraze je vidět malebná scéna s chatou zasazenou do divoké přírody, obklopenou skalami a strží. Kalvoda zde dokonale využil kontrast mezi klidnou chalupou a dramatickým terénem kolem ní. Přirozené barvy země a skalisek jsou v protikladu se světlejšími tóny oblohy, což vytváří dojem hlubokého prostoru a dramatického napětí.