Olej na plátně, 73 x 92 cm, rámováno, datace 1920, signováno vlevo dole V. Beneš 920.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Barbora Ropková, Ph.D.
Dílo Orlické hory z Německé Rybné od Vincence Beneše z roku 1920 představuje malířův osobitý přístup k české krajinomalbě. Beneš, jenž patřil k významným představitelům českého moderního umění první poloviny 20. století, zde ukazuje svůj smysl pro harmonii mezi přírodou a kompozičními prvky obrazu. Na první pohled zaujme monumentální postava stromu, jenž se tyčí uprostřed kompozice a stává se centrálním motivem díla. Pozadí tvoří zamlžené pohoří Orlických hor, jejichž modravé obrysy vytvářejí jemný kontrast s teple laděnou krajinou v popředí. Barevná škála je pečlivě vyvážená, s důrazem na zemité tóny a pastelové odstíny nebe, což podtrhuje klidný a harmonický charakter scény. Přesto je zde stále vidět chuť autora po dynamice, jež je spjata s jeho koketováním tendencí fauvismu a německého expresionismu. Vzpomínaná barevnost je jemně utažena, jisté vzdouvající se síla, jež je pro tuto chvíli spoutána, se ale i tak dere na povrh zpoza pastu malby a gest štětce. Beneš, který se ve své tvorbě často inspiroval krajinou, byl známý svou schopností zachytit její atmosféru. Jeho tvorba prošla několika fázemi, počínaje kubistickým obdobím, kde se zaměřoval na abstraktní formy, až po pozdější návraty k realističtější krajinomalbě. Dílo z roku 1920 patří do tohoto období, kdy se malíř stále více věnoval krajinám, jež byly pro něj důležitým výrazovým prostředkem. Benešovy obrazy z tohoto období mají často intimní, až lyrický charakter, přičemž důraz klade na vzájemné propojení přírodních prvků a na osobní prožitek místa. Tento obraz nejen ukazuje Benešovo mistrovství v práci s kompozicí, ale také jeho lásku k české krajině, kterou interpretoval s respektem a obdivem.