Suchá jehla a monotyp na papíře, 12,1 x 17,8 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1965, signováno vpravo dole Reynek. Publikováno: Bohuslav REYNEK (1892-1971). Catalogue raisonné et illustré des peintures, dessins et gravures, 1960 – 1969, N°13 / page 3. Bohuslav Reynek nám utkvěl melancholickými pohledy na svět, na každodennost života v paměti mnohých z nás. V případě díla Pieta s listy (Pieta V) nás opětovně přivádí do biblicky motivovaného pohledu do života Ježíše Krista a jeho útrpného osudu. Hledíme na jeho již bezvládné tělo v náruči Panny Marie, která mu byla stále oporou. Zde je právě tento projev vroucí náklonosti a lásky proveden nejen symbolicky, ale taktéž i faktickým výjevem. Reynek vyvedl tuto niternou událost, jak je mu zvykem, opětovně v podání techniky suché jehly spolu s efektivní nápomocí barevného monotypu. Toto dílo je známo ve dvou variantách provedení a mi právě hledíme na její barevnější verzi, která oplývá zelenkavým tónem listový, které efektně kontrastuje s rudými ranami pokrývajícími Kristovo tělo. To je taktéž zahaleno do mystické žlutavé záře, která se rozlívá po celém obvodu těla spolu s napojením na samotnou svatozář Panny Marie. Všechny barevné vstupy do této grafiky jsou vedeny s nevšední citlivostí autora, jenž byl sám velice věřícím člověkem. Všechna díla Bohuslava Reynka spojuje důležitý fenomén, a to až nadpřirozená schopnost vyvolat v očích diváka neochvějný pocit sounáležitosti s viděným motivem, procítění situace, vidina, že se při pohledu na tyto díla stáváme součástí těchto velkých i malých krás života.