Olej na plátně, 30,5 x 45,4 cm, rámováno, datace 1941, signováno vpravo dole KL, č. soupisu autora 241/16.
Opatřeno oborným posudkem PhDr. R. Michalové, Ph.D.
Kamil Lhoták, Výstava nových obrazů, Umělecká beseda, Alšova síň, 16. 4. – 3. 5. 1942.
Obrazy a sochy z let 1933 - 1943, Umělecká beseda, Výstavní síň Svazu českého díla, 19. 10. - 21. 11. 1943.
Kamil Lhoták, Co mám rád. Obrazy z let 1930 - 1970, Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích, listopad – prosinec 1971.
Kamil Lhoták, Výstava nových obrazů, Umělecká beseda, 1942, kat. č. 8.
Obrazy a sochy z let 1933 - 1943, Umělecká beseda, 1943, kat. č. 66.
Kamil Lhoták, Co mám rád. Obrazy z let 1930–1970, 1971, kat. č. 9
L. H. Augustin, Kamil Lhoták, Praha 2000, s. 9.
Tato atraktivní a sběratelsky cenná práce je jedním z nejžádanějších a nejvíce ceněných příkladů tvorby Kamila Lhotáka, který byl klíčovou postavou a jedním z nejuznávanějších členů Skupiny 42. Dramatické válečné roky znamenaly pro Lhotáka období umělecké zralosti. Právě v roce 1941 opustil používání pouhého monogramu jako signatury a jeho styl se začal posouvat od naivismu, inspirovaného Rousseauem, k detailní malbě městských scenérií, což se plně projevilo po vzniku Skupiny 42. Lhoták svým osobitým malířským stylem a jedinečnou estetikou povyšuje komorní díla na poetické a půvabně jednoduché obrazy. V této scéně nabízí netypický pohled skrze uličku na okraji civilizace. Hnědé budovy, pravděpodobně skladiště, jsou oživeny jen jemnými náznaky reklamních nápisů a plakátů. Do modré oblohy zasahují koruny řídkých stromů a lampa, téměř jako osamělí svědci života. Klíčovým prvkem je však červený míč, který zůstal ležet uprostřed ulice – motiv, který se v u Lhotáka objevuje později, což z tohoto díla činí sběratelsky velmi vzácnou a významnou práci v jeho tvorbě. Atraktivitu obrazu zvyšuje i jeho časté publikování a vystavování.