065 | CO VYPRÁVĚLA AFRIKA DĚTEM
BURIAN Zdeněk (1905 – 1981)
- vyvolávací cena: 60 000 CZK
Kvaš na kartonu, 25,5 x 32 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1941, signováno vpravo dole Z. Burian.
Obálka knihy Co vyprávěla Afrika dětem, Nakladatelství Doležal, Praha, 1941.
Zdeněk Burian, proslulý český ilustrátor, byl mistrem v zachycování exotických a historických scén, které oslovily celé generace čtenářů. Jeho ilustrace k dětské literatuře, včetně knihy Co vyprávěla Afrika dětem, z roku 1941, odhalují jeho schopnost propojit příběhy s bohatými vizuálními prvky a stvořit tak jedinečný svět plný fantazie a dobrodružství. Tento kvaš na kartonu, který dodnes zdobí obálku stejnojmenné knihy, patří k typickým příkladům Burianovy práce, kde zachycuje nejen krásu africké přírody, ale i lidský vztah k divočině, vyjádřený zde postavou dítěte v interakci s divokým zvířetem. V této scéně dominuje citlivé propojení mezi lidskou postavou a šelmou – motiv, který odráží nejen Burianovu fascinaci exotickými prostředími, ale i jeho schopnost vyprávět příběh beze slov. Postava něžně objímá šelmu, což vyvolává dojem harmonie mezi člověkem a přírodou. Tmavé pozadí džungle, banánovníky a vinoucí se liány dotváří scénu, která nás vtahuje do světa africké divočiny. Noční obloha s hvězdami dodává obrazu nádech tajemna. Rok 1941, kdy byla ilustrace vytvořena, spadá do období, kdy Burian již dosáhl vysokého uznání za své práce pro dobrodružnou literaturu, zejména knihy Karla Maye či Julese Verna. Ilustrace knihy Co vyprávěla Afrika dětem představuje další příklad Burianova precizního stylu, ve kterém se snoubí realismus s romantickým nábojem.