Olej na plátně, 90 x 130 cm, rámováno, signováno vlevo dole G. Macoun. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Gustav Macoun byl český malíř a krajinář známý především svou schopností zachytit atmosféru melancholických podzimních a zimních krajin. Studoval u Václava Jansy a dále u významných českých malířů Antonína Slavíčka a Aloise Kalvody na pražské Akademii výtvarných umění. Vytvářel dynamické scenérie, často s dramatickým počasím, a jeho díla se vyznačují zvláštním lyrickým podáním české přírody. Inspiraci pro své náměty čerpal mimo jiné i z Českého Středohoří, kde se z různých pohledů pokoušel poeticky zachytit horu Říp. Tentokrát si pro svou scenérii vybral vyvýšené místo, ze kterého zaznamenal i blízký kostel se zámkem a v pozadí se tyčí samotná legendární hora z bájí a pověstí. Horizont je zahalen pod zataženou oblohou, kde občasné světelné záblesky prosvítají mezi mraky. Obraz zachycuje jak tichou důstojnost hor, tak klid venkovské krajiny, kde se světlo jemně promítá na polích a stromech. Macoun zde mistrně ztvárňuje atmosféru české krajiny, kdy se setkávají historie, příroda a kulturní symbolika.