Olej na plátně adjustovaném na kartonu, 21 x 35,5 cm, rámováno, datace – okolo 1905, signováno vpravo dole Kaván. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Půvabná krajinka je skvělou ukázku významného českého krajináře, jenž studoval v ateliéru Julia Mařáka a který proslul pro své věrné zachycení viděné reality, Františka Kavána. Nabízený obraz se řadí do období, kdy Kaván tvořil realistické krajiny, přičemž jeho zájem o detailní pozorování přírody a proměny světla je jedním z hlavních rysů jeho tvorby. Často maloval poklidné, nenápadné scenérie českého venkova, jež jsou díky jeho jemnému citu pro atmosféru hluboce intimní. Dominantním prvkem krajinné scenérie je otevřená, nízká horizontální kompozice, kde v popředí vidíme keře a pastviny s jasně zelenými odstíny. Vzdálené kopce a šedavá, zatažená obloha vytvářejí atmosféru tiché melancholie. Kaván zde opět projevuje svůj mimořádný smysl pro zachycení přírodního prostředí, kde se prolínají lyrika a přesná observace reálné krajiny.