Olej na plátně, 38,5 x 46,5 cm, rámováno, datace 1944, signováno vpravo dole Raoul Dufy.
M. Laffaille, Raoul Dufy, catalogue raisonné de l´oeuvre peint, vol. III, Geneva, 1976, no. 1094, p. 132.
Olej s názvem Nu sur fond rose od Raoula Dufyho je příkladem Dufyho živé, expresivní tvorby, která spojuje fauvistické kořeny s jeho unikátním stylem plným lehkosti a elegance. Tento akt na růžovém pozadí vystihuje Dufyho schopnost kombinovat jednoduché, výrazné linie s jemnými barevnými nuancemi, které vytvářejí pocit radosti a klidu. Raoul Dufy byl mistrem v zachycení pohybu a lehkosti pomocí minimalistických, ale výmluvných tahů štětcem. V případě Nu sur fond rose používá odvážné a volné linie k vykreslení ženské postavy, která je uvolněná, téměř nonšalantní ve své pozici. Jeho tahy štětcem jsou rychlé a energické, což dodává obrazu dynamiku a živost. Růžové pozadí, zdobené jemnými ornamenty, kontrastuje s modrými a šedými tóny lůžka, na kterém model leží, čímž vzniká barevně vyvážená kompozice. Předložený obraz je svědectvím Dufyho neochvějné víry v krásu každodenního života. Zatímco mnoho jeho současníků se ve své tvorbě soustředilo v dané době na válku a její následky, Dufy pokračoval v oslavě světa kolem sebe, ať už to byly scény z přírody, krajiny nebo právě intimní portréty jako Nu sur fond rose. Jeho práce v tomto období odrážela touhu po návratu k normálnímu životu, po jednoduchých radostech, které válka vzala. Viděné plátno je nádherným příkladem Dufyho typického stylu, který spojuje dekorativnost, lehkost a expresivitu. Autor patří mezi klíčové představitele fauvismu, jehož základy pomáhal utvářet, a později se stal významným malířem tzv. „moderní lehkosti“, která ovlivnila vývoj francouzského malířství 20. století. Nabízený obraz má nejen vysokou uměleckou hodnotu díky své kvalitní technice a kontextu vzniku, ale i značný prodejní potenciál. Na aukci by měl být vnímán jako atraktivní nabídka pro sběratele, kteří hledají díla, jež spojují radostnou estetiku s historickým významem. Díky své významné roli v avantgardním hnutí ve Francii a svému charakteristickému rukopisu si Dufy udržuje významné postavení v dějinách moderního umění, což jeho tvorbu činí zajímavou z hlediska jak uměleckého, tak investičního.