Olej na plátně, 54 x 65 cm, rámováno, datace 1930, signováno vpravo dole Survage 30.
Opatřeno certifikátem Anne Marie Divieto.
Léopold Survage byl rusko-francouzský malíř, jenž svou kariéru zahájil pod vlivem kubismu v Paříži, kde se usadil kolem roku 1908. Zakrátko se zde věnoval abstraktním kompozicím využívajícím jasné barvy a pohyb, jejichž cílem bylo navodit hudební dojem. V Paříži také navázal kontakty s umělci jako Amedeo Modigliani, Fernand Léger a dalšími kubisty. Postupem času se od kubistických forem odklonil a přiklonil se k neoklasicismu, který kombinoval s imaginativními prvky. Ve 20. letech, po přestěhování do Nice, se jeho tvorba vyznačovala jemnější barevnou paletou a častými motivy moře a pobřeží. Dílo Žena s rybou dokončil Léopold Survage v roce 1930. Scénka je opět pojata pro něj typickým surealistickým způsobem nicméně hlavní námět obrazu, žena třímající v ruce rybu, už více tíhne k novému typu realistického zobrazení. Survagovou dominantní barvou jsou opět valéry hnědé, které tentokrát nejsou doplněny výraznou modří, jako tomu bylo po dobu 20. let, ale nechává celý námět v zemitých tónech. Důležitou roli hraje linie, která rámuje a také formuje jednotlivé výjevy na plátně. Survage pomocí jednoduchých tahů štětce dokázal vyjádřit krásu a podstatu pohledné mladé ženy. Navzdory tomu, že se Survage pohyboval v okruhu velkých modernistů své doby, jeho díla zůstávají poněkud méně známá širší veřejnosti. Nicméně jeho význam v dějinách umění, zejména jako průkopníka abstrakce a vizuálního rytmu, je nepopiratelný. Jeho díla jsou dnes vysoce ceněna na aukčním trhu, ačkoli stále mají potenciál dalšího růstu, zejména s ohledem na to, že jeho přínos avantgardnímu hnutí a modernímu umění je dnes znovuobjevován. Investice do jeho děl představuje příležitost pro sběratele, kteří hledají díla s jedinečným postavením v dějinách umění. Léopold Survage byl nejen součástí klíčových avantgardních hnutí v Paříži, ale také jedním z inovátorů, kteří posunuli hranice toho, co umění může vyjádřit.