Olej na lepence, 30 x 42 cm, rámováno, datace 1986, značeno zezadu. Autorem půvabné scenérie je český malíř, grafik a scénograf Vlastimil Beneš, jenž studoval na Univerzitě Karlově a Uměleckoprůmyslové škole v Praze. V prvním období své kariéry se věnoval civilním tématům, jako byly pražská předměstí, průmyslové krajiny a pískovny, ale také venkovské scenérie a figurální motivy. Jeho díla jsou charakteristická jemným smyslem pro atmosféru, melancholii a ticho, což se promítá i do jeho krajinných maleb. Plátno Via Appia je inspirováno jeho cestou po Itálii, kdy během tohoto období maloval především krajiny, kde zachycoval krásu italského venkova. Hlavním námětem na představovaném plátně je tak úhledná cesta, kterou po stranách lemují vzrostlé topoly. Celou scénu doplňují jasně bílá boží muka a červené stavení u cesty. Tlumená barevnost a rozjasňující se světlo v horizontu napovídá, že malíř pohled na cestu zachytil v brzkém ránu těsně před úsvitem.