Olej na plátně, 70 x 96 cm, rámováno, datace 1957 – 1959, signováno vpravo dole Smetana 57 – 59, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením.
Jan Smetana byl český malíř a grafik, jehož dílo se vyznačuje silným zájmem o abstrahovanou krajinu a struktury přírody, které transformuje do osobitého malířského jazyka. Obraz Zahrada v dešti je typickým příkladem jeho tvorby z přelomu padesátých a šedesátých let, kdy se přikláněl k abstraktnímu vyjádření skutečnosti, aniž by se zcela vzdal figurativních nebo krajinářských prvků. Na první pohled obraz Zahrada v dešti zachycuje dynamiku přírodní scenérie, zahrady ovlivněné počasím, zejména deštěm, jak naznačuje název. Vrstvení barev a dynamické křivky odkazují na silný pohyb a proměnlivost přírody pod vlivem klimatických podmínek. Barevná paleta, dominovaná zelenou, modrou, černou a červenou, vytváří kontrastní a zároveň harmonickou kompozici, která evokuje vlhkost a syrovost krajiny během deště. Smetana pracuje s dynamickými tahy štětce a hustou texturou barvy, která dodává obrazu hmatatelný povrch a zdůrazňuje materiální kvality malby. Obraz zaujme silnou texturou, kde je jasně viditelné fyzické zpracování povrchu malby. Jan Smetana často používal hrubší tahy štětce, vrstvil barvu a využíval bohaté impasto k vyjádření hloubky a struktury. Smetana zde vytváří dílo, které lze chápat jako abstraktní vyjádření přírodní scenérie. I když jsou jednotlivé objekty v zahradě – stromy, keře, možná budovy nebo konstrukce – abstrahovány do geometrických a organických tvarů, stále je možné cítit jejich přítomnost. Autor nepředstavuje realistickou podobu zahrady, ale spíše dojem, atmosféru a energii, které tato zahrada vyzařuje v deštivém počasí. Jeho přístup k abstrakci je založen na redukci formy a barvy, přičemž se soustředí na esenciální kvality krajinářského motivu. Obraz není pouhým záznamem přírodní scenérie, ale hlubokou reflexí vztahu člověka a přírody, zachycenou v momentě deště, kdy se krajina proměňuje a ožívá.