Olej na plátně, 43 x 59,5 cm, rámováno, datace 1944, signováno vpravo dole Paderlík 44. Vystaveno: Členská výstava Spolku výtvarných umělců Mánes / Mitgliederausstellung des Vereins bildender künstler Mánes, 11. 5. - 11. 6. 1944. Publikováno: Jiří Ptáček, Arnošt Paderlík, 2002, s. 48. Autorem surrealistického obrazu je významný český malíř a sochař Arnošt Paderlík. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze u Františka Kysely. Během svého života se stal členem několika významných uměleckých skupin, včetně S.V.U. Mánes a Spolku českých umělců grafiků Hollar. Přestože je v současnosti znám pro své ztvárnění předmětů z každodenního života, během druhé světové války ve svých plátnech reflektoval především její krutost a hrůzu. Pravidelně se objevují motivy opuštěné dvojice, busty obvázané kusy látky či člověk bez tváře. Právě ona obvázaná busta je dominantním prvkem i nabízeného obrazu. Celá scéna vyzařuje surovou realitou, do níž Paderlík promítl svou vnitřní sklíčenost nad lidickou tragédií, která ho pronásledovala až do konce války. Obraz Večerní zátiší maluje Paderlík pro výstavu S.V.U. Mánes roku 1944. Přestože vystavoval se členy skupiny poprvé, bylo mu přiděleno dokonce i samostatné místo. Sběratelskou atraktivitu obrazu zvyšuje i fotografie z výstavy, na které je reprodukováno i ono Večerní zátiší.