Olej na plátně, 105 x 95 cm, rámováno, datace 1950, signováno vpravo dole Bělocvětov, zezadu opatřeno přípisem s určením.
Dílo Sedící akt Andreje Bělocvětova z roku 1950 je ukázkou autorova specifického přístupu k figuře a výrazu, jenž dominoval v jeho tvorbě v období po druhé světové válce. Bělocvětov, významný český malíř s ruskými kořeny, jenž působil v československém uměleckém prostředí, byl znám svou schopností vytvářet kompozice s výrazným psychologickým nábojem, kde lidská postava hraje klíčovou roli. Na tomto obraze vidíme ženský akt, jenž sedí ve strohé póze, zároveň však vyzařuje zvláštní vnitřní napětí. Postava působí introspektivně jakoby ztracená v myšlenkách, a tento moment tichého zamyšlení je dále podtržen prostředím, v němž se nachází. Její tělo, mírně idealizované, je zpracováno pečlivě a s důrazem na objem, který vytváří dojem plastické hmotnosti. Jemná modelace světla a stínu na těle dodává postavě zvláštní smyslovost. Kompozice obrazu je charakteristická pro Bělocvětova, jenž často využíval figurální motivy jako prostředek k vyjádření niterných emocí a hluboké lidské zkušenosti. V této malbě zřetelně vyniká jeho zájem o klasické malířské postupy, které kombinuje s moderním přístupem k figuře a prostoru. Zatímco akt dominuje centrální části plátna, pozadí zůstává spíše náznakové a přispívá k celkové atmosféře obrazu, jež je jakýmsi tichým, introspektivním dialogem mezi postavou a divákem. V kontextu Bělocvětovovy tvorby se jedná o dílo, které vychází z jeho zájmu o figuru a prostor, jež zkoumal po celý svůj život. Ačkoli byl ovlivněn modernistickými směry, jeho práce se vyznačuje zvláštní kombinací realismu a expresivity, přičemž kladl důraz na vnitřní svět postav, který zachycoval.