Olej na sololitu, 88,5 x 99,5 cm, rámováno, datace 1958, signováno vpravo dole Pelc 58. Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Rea Michalová Ph.D. Antonín Pelc se narodil v Lišanech u Rakovníka a studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde se jeho talent rozvinul pod vedením profesora Jana Preislera. Pelc se proslavil svými politickými a sociálně kritickými kresbami, zejména během období mezi světovými válkami a během druhé světové války, kdy se postavil proti fašismu prostřednictvím své satirické tvorby. Vedle karikatur se věnoval také malbě, kde zpracovával především zátiší a figurální kompozice, byť tyto práce byly méně politicky angažované. Obraz Chlapec hrající na housle odráží Pelcovu pozdější tvorbu, kdy se více soustředil na figurální a žánrové scény. Pelcova malířská díla jsou více osobní a zaměřují se na každodenní lidské činnosti. Plátno s chlapcem ukazuje Pelcovu schopnost zachytit náladu a emoci v jednoduché, ale působivé scéně.