Olej na plátně adjustovaném na sololitové desce, 45,5 x 42,5 cm, rámováno, datace 2002, signováno vpravo dole .Velčovský.02., zezadu opatřeno přípisem s určením. Obraz Odliv na Omaha Beach od Josefa Velčovského datovaný do roku 2002, je ukázkovým příkladem Velčovského minimalistického a precizního stylu. Tento obraz spojuje historický odkaz vylodění spojenců v Normandii s nadčasovou symbolikou klidu a melancholie, která je charakteristická pro jeho tvorbu na přelomu tisíciletí. V tomto díle se projevuje jeho precizní a minimalistický přístup, který se vyznačuje pečlivou kompozicí a jemnými přechody barev. Velčovský se zaměřuje na kontrast mezi světlými tóny písku a jemně modrou oblohou, což vytváří atmosféru klidu a ticha. Výrazným prvkem je opuštěná loďka a bunkr, které působí jako němé svědky dávných událostí. Jeho styl je kombinací realistické přesnosti a stylizace, přičemž jednotlivé objekty na pláži působí takřka surrealisticky.