Olej na plátně, 25 x 30 cm, rámováno, datace 1991, signováno vlevo dole J. JÍRA 91.
Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Rea Michalová Ph.D.
Josef Jíra byl klíčovou osobností českého moderního umění, jehož tvorba byla pevně spjata s expresionismem a symbolikou. V jeho malbách dominovaly syté, dramatické barvy, které umocňovaly expresivní vyznění maleb. Spojoval realistické prvky s abstraktními motivy, čímž vytvářel díla plná imaginace a snovosti. Obraz Ruge-Rujána zachycuje svou atmosférou kontrast mezi klidným prostředím a dynamikou barev. Na první pohled upoutá kompozice, kde se nachází na jedné straně výrazný ženský portrét a na druhé straně mořská scéna s malou lodí a postavou na pobřeží. Velké oko sleduje celou scénu, zatímco modré odstíny vody a nebe vyvolávají dojem melancholie a tajemství. Obraz má emotivní náboj, který je typický pro Jírovu tvorbu, kdy využívá barvy a kompozici k vyjádření hloubky lidských emocí. Název obrazu odkazuje na ostrov Rujána v Baltském moři, což dodává obrazu specifickou náladu odrážející Jírovy cesty a vliv prostředí na jeho tvorbu.