Serigrafie na papíře, 70 x 70 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1967/2009, signováno dole uprostřed Sýkora 1967/2009, list č. 22/55. Zdeněk Sýkora je jednou z klíčových postav české a evropské abstraktní geometrické tvorby. Jeho práce jsou často zaměřeny na strukturální principy, kde klade důraz na řád, náhodu a matematické principy. V Černobílé struktuře jsou jasné hranice mezi černou a bílou, což vytváří silný vizuální dojem. Tento druh abstraktního minimalismu je charakteristický pro Sýkorovu práci, která často zkoumala možnosti prostoru a rovnováhy mezi jednotlivými elementy. Sýkora kombinoval tradiční umělecké techniky s moderními principy, jako je matematika a počítačová grafika, čímž předběhl svou dobu a stal se průkopníkem nových přístupů v umění. Tato serigrafie ukazuje, jak nadčasové a vizuálně působivé autorovy geometrické struktury jsou. Sýkorovy práce jsou stále aktuální a relevantní, a to díky jejich univerzálnímu jazyku geometrie a strukturální čistoty. Černobílá struktura Zdeňka Sýkory je mistrovským příkladem jeho geometrického přístupu k umění a důkazem jeho inovativního ducha. Dílo vyniká svým minimalistickým, ale zároveň komplexním zpracováním, které nabízí dynamiku a estetický zážitek pro diváka.