Olej na plátně, 68,5 x 95 cm, rámováno, zezadu na slepém rámu přípis s určením. Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015. Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, 2015, Praha, s. 651. Richard Fremund v díle Bouře nad kopcem vykazuje svůj klasický přístup k malířskému projevu. Velkými a silnými tahy zaznamenává viděné reálie, v tomto případě vzdouvající se krajinu, konstruovanou alejemi stromů, lemující hnědavé cesty, stoupající k vrcholu kopce, kteroý korunuje samotný houf mračen nastupující bouře. Za pomoci sugestivní barevnosti a hutností barevné hmoty vytváří divákovi zcela nový svět k nahlédnutí. V tazích barevné hmoty je citit živelnost autorova přístupu, divák je náhle propojen s emocemi, které nastupují spolu s počátkem hromobití. Ačkoliv Richard Fremund zemřel velice brzo, zanechal na českém výtvarném poli nezaměnitelnou stopu. Tento spoluzakladatel Skupiny Máj 57 přinesl do poválečného výtvarné tvorby onu zmiňovanou živelnost a boj s atmosférou skrze plátno a jednoduché, a přesto silné náměty. Plátno Bouře nad kopcem lze bráti, jako ukázkové dílo z počátku padesátých let, kdy se autor držel více či méně reálných námětů, které nechal poddat svému emotivnímu, až chvatnému projevu, a ještě nedošel k abstrahování tvarů a geometrizaci námětů. Předložené plátno je krásnou ukázkou malířovy jedinečné profilace české poválečné malby a svou silou lehce strhává pozornost přihlížejících.