Akryl na plátně, 70 x 90 cm, rámováno, ddatace 2013, signováno vpravo dole S, signováno zezadu VS 2013.
Kočka je působivým příkladem současného českého umění, zachycujícího výraznou energii a syrový expresionismus, který je pro Josefa Skrepla typický. Plátno vyzařuje chaotický a dynamický pocit abstrakce, kde se zářivé tahy štětce prolínají s vrstveným, texturovaným povrchem. Název vybízí diváka k hledání organických a spontánních tvarů v kompozici, přičemž samotný subjekt zůstává nejasný a náznakový – což je charakteristický rys Skreplovy neochoty podvolit se doslovným nebo snadno identifikovatelným motivům. Skrepl, jedna z klíčových postav postmoderního českého umění, je dlouhodobě spojen s chaotickým a gestickým přístupem k malbě. Jeho práce často zpochybňují hranice mezi vysokým uměním a populární kulturou, spojují prvky abstrakce s punkovou estetikou a často zahrnují humor, ironii a kritiku. V Kočce jsou tyto aspekty patrné díky odvážným, volným tahům štětcem a téměř nahodilým barevným odstínům – tyrkysové, červené a zemité hnědé –, které připomínají nespoutanou, instinktivní kreativitu, jež odráží jeho hluboké zaujetí jak materialitou, tak samotným procesem malby. Ona postava kočky z pasty vystupuje naproti tomu za pomoci provokativního zlatého odstínu. Vrstvení barvy, někdy kapající nebo rozmazané, vytváří viscerální, téměř hmatový zážitek, což odráží Skreplův zájem o podvědomí a syrovou emocionální sílu malby. Jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze měl Skrepl hluboký vliv na novou generaci umělců, když neustále posouval hranice současné malby a zároveň ve své tvorbě zachovával smysl pro svobodu a hravost. Nabízené dílo není pouhým abstraktním vyobrazením, ale zkoumáním výrazového potenciálu barvy, živým svědectvím o Skreplově trvalém přínosu českému současnému umění.