Olej na plátně, 160 x 130 cm, datace 2014, signováno vlevo dole TYPLT 2014, zezadu opatřeno přípisem. Provenience: Získáno z ateliéru autora. Obraz Panenky od malíře Lubomíra Typlta je charakteristickým příkladem jeho expresivního stylu. Typltova díla jsou často charakterizována syrovými barvami, dynamikou a dramatickými náměty. Jeho tvorba se zabývá lidskou existencí, otázkami identity, a především napětím mezi dětským světem a jeho temnými, psychologickými podtexty. Na obraze jsou dvě děti, chlapec a dívka, jež drží panenky dvě panenky bez tváře, přičemž dívka je zachycena téměř identicky jako její panenka. Výrazné barvy v kontrastu s prázdným pozadím a nepřirozeně nasvícenými postavami dodávají obrazu jistou surrealistickou a psychologickou hloubku. Typlt zde využívá napětí mezi nevinností dětského světa a jeho latentními, temnějšími podtóny.