Olej na plátně, 180 x 200 cm, signováno zezadu P. Nikl.
Dílo od Petra Nikla je charakteristickou ukázkou autorovy tvorby, jež se pohybuje na hranici mezi surrealismem, symbolismem a introspektivní reflexí lidské existence. Tento olej zobrazuje dětství v podobě, která balancuje mezi nevinností a tajuplnou introspekcí. Na obraze vidíme dítě, které drží velkou nafukovací hračku. Postava dítěte je umístěna v monochromatickém prostoru, což přidává dílu zvláštní atmosféru tichosti a jakéhosi zastavení času. Tento moment, jenž v sobě nese nádech melancholie, je pro Niklovu tvorbu typický. Malíř zde nechává otevřený prostor pro interpretaci, přičemž zdůrazňuje tajemství lidské paměti a dětství jako klíčového období formování osobnosti. Petr Nikl, jenž je významnou postavou českého současného umění, se často věnuje tématům dětství, hry a fantazie, která se mísí s temnějšími podtóny introspekce a existenciálního tázání. Niklova díla, ať už malířská, či jeho práce v jiných médiích, vždy zkoumají hranice mezi skutečností a fantazií, mezi vědomým a nevědomým. V kontextu jeho tvorby toto dílo odráží autorovu dlouhodobou fascinaci snovým světem a jeho proměnami v lidském vědomí. Tento obraz bez konkrétního názvu se svou absencí jednoznačného kontextu se stává jakýmsi univerzálním symbolem vzpomínek, jež jsou nejasné a zamlžené, avšak přítomné v každém z nás. Nikl zde pracuje s motivem, jenž je pro něj typický, a to zobrazení momentu z dětství, jež si každý pamatuje, ale zároveň je těžké jej přesně uchopit a popsat.