Kombinovaná technika na papíře, 63,5 x 49,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1973, signováno vpravo dole Adriena Šimotová 73, list č. 6/15. Publikováno: Pavel Brunclík, Adriena Šimotová, Praha, 2001, soupis grafického díla, s. 323, č. s. 142. Nabízené dílo Skoro dva je vynikajícím příkladem jemného zpracování tématu intimity. Adriena Šimotová, jedna z nejvýznamnějších osobností českého umění, zde projevuje svůj mimořádný cit pro zachycení okamžiků vnitřní a partnerské blízkosti. Její život byl poznamenán mnoha těžkostmi – od traumat z druhé světové války, přes omezení minulého režimu, až po ztrátu manžela Jiřího Johna a smrt syna v devadesátých letech. Toto konkrétní dílo pochází z období těsně po manželově smrti, což dává tušit hluboký pocit smutku a ztráty. Zobrazuje dvě ležící postavy – ženu a muže, kteří sice spočívají vedle sebe, ale jakoby odděleni, každý v jiném prostoru existence. Tento námět navazuje na autorčino časté zkoumání tělesnosti a figury, která, přestože často abstrahovaná na základní esenci, zůstává centrálním motivem její tvorby. Dílo je datováno a svou kvalitou představuje reprezentativní ukázku tvorby Adrieny Šimotové.