Olej na plátně, 45 x 60 cm, rámováno, datace 1960, signováno vlevo dole 60 VALTER. Obraz pochází z díla jednoho z členů jihočeské avantgardní skupiny Linie, malíře, jenž svůj život svázal nejen s malbou, ale i s fotografií. Karel Valter v díle Cesta zobrazuje silnými tahy krajinu jižních Čech, kterou obýval jak před, tak i po druhé světové válce. Pohled obrazu je stylizován tak, jako by divák právě vyšel zpoza jednoho plotů zahrad a vyhlížel směrem ke kolejišti. Tam v blízké dálce se možná má ukázat ten, na kterého se čeká. Obraz je vytvořen poměrně silnými tahy a spíše pastelovými tóny barev, které celý námět táhnou v linii zasnění. Pohled je idealistickým pohledem na krajinu vesnic na jihu Čech, která byla po celý dospělý život s autorem svázána. Vzhledem k dataci díla lze usoudit, že jde o krajinu Táborska. Naivním přístupem autora k hmotě předmětu a prostoru v obraze se námět stává něčím více abstraktním, než zachycením reálií a stává se více snovým, pozitivním vhledem do zastavěné krajiny. Karel Valter, i přesto, že dosti zasáhl do avantgardního bytí české malby, byl taktéž stálicí v krajinářském zachycení a dílo Cesta je toho krásným příkladem. Nabízené dílo dává možnost nahlédnout do tohoto autorova zanícení.