Olej na plátně, 100 x 74 cm, rámováno, datace 1963, signováno vlevo dole F. Vobecký 63. Vystaveno a publikováno: Metamorphoses - Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, s. 180/181. Akt, který malíř vytvořil, je idylickým zachycením ženy, sedící zde ve své podobě, jako archetyp krásy. Bělostná žena, stálá jako antická socha, zaujímá pozici modelky s rukou vzhůru, jako by se předváděla před tvůrcem, a přesto se zavřenýma očima, myšlenkami mimo svět obrazu. František Vobecký se k námětu aktu vracel snad po celou svou tvorbu, ve všemožných obměnách. Zde malíř přistoupil k tělu ženy velice čistě, idealizovaně, ale přesto téma neztratilo svou věcnost. Krásku doplňuje rezavý vlas, který podtrhuje alabastrovou pleť této bohyně. Akt je zasazen do interiéru složeného ponejvíce z černých a modrých ploch svažujících se do různých průsečíků, navozujících prostorovost místa. Modelka sedí v popředí výjevu, je jeho centrem, pohled diváka je pohledem do okna jiných skutečností. František Vobecký zde nechává promlouvat své francouzské zkušenosti kubismu a též se zde vrací svým jazykem k neoklasicismu. Dílo datované do první poloviny šedesátých let, do let počínajících změn, které nabízely nové netušené zítřky. Malíř Vobecký svým aktem nechává rezonovat téma, které má sílu napříč dějinami umění a dokazuje též, že ženský akt je námět, jenž je nejen vděčným, ale i velikým námětem a on je jedním z jeho mistrů v českém umění.