Uhel a kvaš na papíře adjustovaném na kartonu, 60 x 44 cm, rámováno, datace 1968, signováno vpravo dole MATAL. Vystaveno a publikováno: Metamorphoses - Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013, s. 198/199. Autor vytvořil poutavou interpretaci ženského těla, částečně zgeneralizovanou na základní tvarosloví, přesto vypovídající plně o kráse ženy jako takové. Bohumír Matal, jeden z nejmladších zástupců Skupiny 42 a posléze spoluzakladatel skupiny Brno 57, se zde projevuje spíše v duchu druhé ze jmenovaných uskupení. Tvarosloví, které autor volí pro interpretaci námětu, je velice živé, přestože použitá barevnost je spíše umírněná. Využití kresebnosti k dotvoření hmoty stojícího aktu napomáhá k onomu pohybu. Zákruty slabších a silnějších linií jsou Matalem použity výtečně a dokazují umělcův cit pro zachycení pohybu života ve stálosti bytí. Přestože je práce svým stylem a formou spíše komorní, nic neztrácí na své kvalitě a ba naopak divákovi přibližuje velké, silné práce velkého brněnského rodáka.