Akryl na plátně, 140 x 160 cm, rámováno, datace 2017, signováno zezadu Martin Krajc 2017.
V díle s námětem fotbalového hráče se skví autorem výtečně zaznamenaný pohyb. Datace díla napovídá, že autor, spadající do mladé generace českých malířů, patří do školy Michaela Rittsteina. Martin Krajc je zářným příkladem mistra zaznamenání pohybu naší doby. Autorův um vytvořit dílo tak intuitivně, vystihnout hybnost postavy, gesto napřažené nohy, rotaci těla, se v dnešní generaci českých malířů jen tak nevidí. Autor je znám svým pobytem ve Španělsku, inspirací starými, barokními mistry, jejich vkusem a mistrostvím zaznamenání tváře či polohy. Co přináší Martin Krajc ze svého repertoáru schopností, je ale ten neuvěřitelný cit pro hybnost. Znalým neunikne, koho autor vypodobnil, jedná se o Josefa Bicana a parafrázi na jeho slavnou, mnohokrát reprodukovanou, fotografii při odkopávání míče. Malíř zůstal věren skromné barevnosti černobílé fotografie, přesto vnesl do barevné palety některé své originální prvky, gestické tahy, přístup ověnčení daného tvaru a cit pro zanechání holé materie plátna, jenž napomáhá vyřknout zamýšlené. Fotbalista v červenobílém dresu pražského týmu je zaznamenán ve svém prostředí, ve své ideální pohybové formě. Josef Bican, legenda pražské Slávie, svázal s jedním z pražských „S“ takřka celou svou fotbalovou kariéru, jeho neskutečný talent zářil i mimo československé hranice a zájem o jeho angažmá měly i slavné italské kluby. Krajc již ve svých dřívějších dílech sleduje fenomén osobnosti, celebrity a inspirován současným děním i minulostí, i zde zaznamenává aktéra v podobě jedinečné osobnosti. Martin Krajc pozvedl postavu Josefa Bicana do výšin hrdiny s míčem, dodal mu punc opravdové legendy svého sportu, a proto také použit onen název díla. Plátno Legend je krásným důkazem jedinečného přístupu Martina Krajce, jeho ojedinělé citlivosti pro zachycení zvoleného námětu a v neposlední řadě je toto dílo něčím, co by každému fanouškovi červenobílého dresu nemělo uniknout.