VÁCHAL Josef (1884 Milavče u Domažlic - 1969 Studeňany u Jičína)
vyvolávací cena: 45 000 CZK
Dřevoryt na papíře, 45 x 36 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1934, signováno vpravo dole J. Váchal 34, list č. 12. V podaném díle se nám zračí autorova tvorba ve vší své plnosti a genialitě. Josef Váchal byl již ve své době jedinečným autorem a to jak na poli tvořivém, tak na poli osobního charakteru. Váchal zde vypodobňuje tváře mrtvých, dává na odiv jejich ošklivost, děsivost tvarů, jež podtrhuje zvolená barevnost od modrého k zelenému tónu. Autor se uskromnil pouze na vypodobnění hlav umrlců, ale o to více je tento námět umocněn. Hlavy střídají různé, deformované výrazy spolu s bílým, skelným zrakem. Celý výjev je komponován jako katalog nestvůr a divák si tak může vybrat, jaký umrlec ho zaujme nejvíce. Josef Váchal v daném námětu, v daném díle potvrzuje své vysoké kvality, ojedinělost svého zaujetí mystikou, transcendentními tématy a v neposlední řadě právě podaným světem záhrobí. Umělec v daném díle vytvořil skvělé estetické dílo výtečné kvality.