Pastel na papíře, 30 x 24,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace1920, signováno vlevo dole Vlast. Hofman 1920. Provenience: Z pozůstalosti autora. Dílo je datováno do roku 1920, který byl pro Vlastislava Hofmana do jisté míry přelomovým. Tehdy byl zaujat hledáním něčeho většího, podstatného a také se chtěl odlišit od ostatních. Uvědomil si, že onou červenou linkou moderního projevu není věcnost ani citlivost, ale stránka duchovní. Jako jakýsi nástin umělcova následného bytí, jeho manifest, bychom mohli brát článek Das Kunstblatt, který publikoval právě v důležitém roce 1920. Zde zdůraznění duchovnosti děl podmiňuje přístupem k malbě. V nabízeném díle s námětem pasáčka se Hofman dotýká lidovosti a základního pouta člověka a přírody. Autor se k námětu vztahu člověka se zemí vždy obracel s velkou vážností a pokorou, jež není zaměnitelná s duchovní stránkou bytí člověka. Pospolitost chlapce a domácího zvířete vyvstává jako ukázka pradávné přirozenosti. Nabízené dílo, přípravná uhlová kresba k dílu Pasáček, bylo inspirováno, stejně jako jeho finálová verze, pobytem na ostrově Wangerooge. Zde Hofman poznal drsnost tamní oceánské krajiny, s bohatě členěným reliéfem a neposkvrněný vztah člověka s florou a faunou. Pasáček v nabízeném díle má ještě měkké kontury, valéry a stíny vytvořené pastelem zde nahrazují fasetování barevnými liniemi finálního díla. Dílo nabízí surovost procesů, cestu k tíženému námětu, jenž je lidový, přesto odráží honbu moderny za pravým tématem a poukazuje na nutnost k návratu ke kořenům. Jedná se o vynikající nabídku díla tohoto typu.