036 | LOĎ DURANDA – ILUSTRACE K DĚLNÍKŮM MOŘE OD VICTORA HUGA
ZRZAVÝ Jan (1890 Okrouhlice - 1977 Praha)
vyvolávací cena: 180 000 CZK
dosažená cena: 240 000 CZK
Tempera na papíře, 20 x 14,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1959-1960, signováno vpravo dole J. Zrzavý. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jany Orlíkové a PhDr. Karla Srpa. Komentář PhDr. Karla Srpa: Koncem padesátých let se Jan Zrzavý soustavně věnoval ilustracím. K jedněm z nejrozšířenějších knih, jimiž se zapsal do povědomí širokého publika, náležely Dělníci moře Victora Huga, kteří poskytli vhodný podklad jeho postromantické představivosti. Do knihy si mohl promítnout mnoho poznatků ze své celoživotní tvorby, týkajících se moře, lodí, skal, portrétů námořníků, líčení soumraků či svítání. Pro ilustrace si Zrzavý zvolil kombinovanou techniku, umožňující mu ostřejší, kontrastnější barevnost, kterou se přiklonil k senzitivnější poloze svého bohatého výrazu. Nynější kresba je hodně barvitá, na zrzavého nečekaně senzitivní, dokonce velmi pečlivě provedená. Co je důležité, že naznačuje rozpětí, vedoucí od modré přes červenou na obloze a končící opět v modré. S velkou pravděpodobností kresba vznikla až po té, co autor dokončil vlastní ilustraci, nikoli jako předobraz k ní. Publikováno: Victor Hugo, Dělníci moře, Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění, 1960, před str. 88, varianta.