ČAPEK Josef (1887 Hronov nad Metují - 1945 Bergen-Belsen)
vyvolávací cena: 260 000 CZK
dosažená cena: 380 000 CZK
Tuš a běloba na papíře, 29,5 x 44 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1938–1939, signováno vpravo nahoře Josef Čapek. Posoudila a pravost potvrdila PhDr. Pavla Pečinková, CSc. Nabízená tušová kresba z historicky významného přelomu let 1938-39 je ukázkou Čapkovy typické politické satiry, které se angažovaně věnoval. Právě kresbou se v nelehkých letech snažil bojovat proti nadcházejícím událostem a často reflektoval soudobé politické dění, vždy však s lehkostí a vtipem. Právě toto dílo, s připsaným nadpisem „Proti tříštění, volební reforma, koaliční idealismus, a vůbec v zájmu té ryby“, je milou připomínkou velké odvahy, kterou autor v tíživé atmosféře doby jednoznačně prokazoval.