Olej na plátně, 145 x 121 cm, rámováno, datace 1958, signováno vpravo dole Smetana 58. Před námi se otevírá pohled do interiéru stvořený jedním z členů Skupiny 42 či Skupiny 58. Jan Smetana byl velice plodným autorem s mnoha liniemi umělecké práce, již následně dokázal přetavit i v pedagogické vedení. Umělec v nabízeném velkoformátovém díle hledí do interiéru šedavého pokoje s nevšedním zátiším. Jmenované zatiší je tvořeno houslemi v pouzdře, vybízejícím ke hře. Dále v blizkém zde stojí ružovějící se kytice ve váze a celý výjev je konturován jemně kubisticky vyvedeným ubrusem stolu. Tyto komponenty hrají v nejsilnějších barvách celého plátna. Okolí je uvedeno do jakéhosi zasnění a vyvedení jeho barev je spíše jemné, až ztrácející se v materii plátna. Obraz na první pohled zaujme svým formátem, díky němuž je divák přímo vtažen do daného námětu, stává se při pohledu na plátno jeho součástí. Jan Smetana se zde ukazuje ve své poetičtější stránce, která stále koketuje s realistickým námětem s poněkud idealitovanou formou. Civilistní linka, která malíře porvázela snad po celou dobu jeho tvorby, je zde více upozaděna, přesto námět opuštěného prostoru koresponduje s beznadějí a všedností, jakou Skupina 42 ve svých obrazech podávala. Malíř zde projevil cit pro podání atmosféry okamžiku a potvrdil svou jasnou pozici mezi významnými malíři poválečného období.