Olej na plátně, 56 x 71 cm, rámováno, datace 1935, signováno vpravo dole Rabas 35, zezadu přípis s určením. Vystaveno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, SVU Mánes Diamant 4.9 - 1.11.2015 Publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4.9 - 1.11. 2015, s. 513. Vidíme zde netoliko typický výjev krajiny v podání jednoho ze slavných českých krajinářů. Václav Rabas zde podavá, na místo svých klasických pohledu na úrodnou zem českých polí, pohled na vrchovinu. Ta se svou odlišnou vegetací, jenž nesvítí barvami zdravé žlutě a hnedozemě, působí poněkud potemněle, ale přesto fascinuje svou věcností a romantickým podtónem. Rabas zde ztvárnil pohled do široké dály údolí a toho co ho tvoří. Divákovi se dostává pohledu na zamlřenou krajinu s otevřeným nebem pod mrakem. Co se týče techniky malby, je zde použit hutný tah štětce, který napomáhá kýženému efektu malby, jeí atmosféře. Svou formou by se možná mohlo jednat od plenérovou práci, když si Rabas načrtl plejádou barevných tónu základní kompozici a posleze v ní pokračoval. Dílo je velice ekfektní a změna v podání formy námětu z něho dělá jedinečný kousek v rámci tvorby Václava Rabase. Ono vložení stromoví do druhé plánu díla je typické pro období autorovy tvorby třicátých let a dopnění o výrazné rámování předmětů a prostoru taktéž. Rabas se zde ukazuje v netypické poloze ale o to zajímavější a žádanější. Pro sběratele tohoto autora či české krajiny vůbec by dílo mělo být příjemný dollnění sbírky.