Olej na překližce, 39 x 37,5 cm, rámováno, 1940, signováno vpravo dole Drtikol 1940. Posoudil a pravost potvrdil Stanislav Doležal. Velmi citlivé dílo Františka Drtikola, českého a světově uznávaného umělce, známého především pro své neopakovatelné fotografie, nám přináší další z řady jeho lyrických krajin, člověkem zcela opuštěných. Střídmý olej čtvercového formátu v ostrém kontrastu se strmě stoupajícím kopcem nechává diváka v tichém úžasu nad minimem užitých prostředků vůči maximu emocionálního napětí, kterým dílo hovoří. Drtikolovy krajiny nikdy necílí na narativní či deskriptivní funkci krajinného výjevu, ale jsou spíše výpovědí křehkého až zranitelného nitra umělce. Ačkoliv je obraz prodchnut teplými barvami, celkově působí zneklidňujícím až melancholickým dojmem. Také strmě stoupající horizont a celkově nápadná vzdouvající se vertikalita může být návodná k rozpoznání spirituálních vizí, ke kterým František Drtikol po celou délku svého života tíhnul. Krajina pluje v jakémsi bezčasí, obloze panuje velmi neurčité osvětlení převládajících bílých, přesto mračen, jež jsou tvořeny gestem štětce. Divák tak není schopen určit denní dobu ani část roku, ve kterém se tichá, přesto co do obsahu nabitá, scéna odehrává. Není bez souvislosti, že se zvláště v závěru svého života František Drtikol zajímal o mystiku, přerušil své umělecké, ale i sociální kontakty se svým okolím, uzavřel se do svého světa vizí a nechal skrze své vytříbené a ušlechtilé obrazy mluvit sám sebe. Krajina Františka Drtikola je krásnou ukázkou jeho osobité tvorby, jeho smyslu pro použití gesta v malbě, jeho mystického vidění světa.