Olej na plátně, 55 x 46 cm, rámováno, datace – 30. léta 20. století, signováno vpravo dole Kvapil. Malíř internacionálního působení a československého původu, Charles Kvapil nám ve svém obraze Z Provence představuje zcela odlišnou polohu své tvorby. Ačkoliv se proslavil zejména skrze své nahé, pózující, umně naaranžované ženské figury, věnoval se i krajinomalbě. Předložené dílo dokládá silný vliv cézannismu co do kompozice a výstavby objemů a geometrizovaných tvarů, druhou referencí je zcela nepochybně fauvisticky, přímo urgentní barva dle vzorů Matisse. Ačkoliv by divák očekával horizontální panoramatický výhled na krajinu Provence, autor si záměrně vybral jen její velmi detailní výřez a zdá se tak, že důležitější než výpověď o krajinném charakteru, je výpověď o harmonickém vztahu barvy a formy. Živé barvy, zvláště pak nejrůznější odstíny modrozelené a tyrkysové saturují celé plátno, že zde ani nemáme pocit chybějícího života člověka či zvěře, jež je jinak součásti krajiny a života v ní. Charles Kvapil, prozatím málo známý autor, jehož obrazy jsou poznamenané životnou barevností, nasycenou kobaltovou modří typickou pro jih Francie, je postupně objevován a české publikum má stále větší možnost nasávat jeho umění. Z autorových prací cítíme upřímnou radost ze života, kterou se malíři povedlo umně převést na plátno a diváka zasáhnou v plné šíři. Krajina Z Provence je toho výtečným příkladem.