Olej na plátně, 50 x 60 cm, rámováno, datace – 40. léta 20. století, signatura vlevo dole Jan Bauch. Posouzeno prof. PhDr. Jaromírem Zeminou a PhDr. Jiřím Machalickým. Jan Bauch zde přináší jemné zobrazení kytice v baňaté váze, velice vkusně zachycené ve své pomíjivé křehkost. Jan Bauch, znám jako mistr barvy, se zde projevuje sic jako mistr tónu celé pale, ale nijak kytici nezahlcuje hutností barevné hmoty, jako je to u jeho pozdějších prací, ale drží se komornější formi, která dodává výjevu na poetičnosti. Květina tvořená červenými a žlutými květy budí dojem náhodného rozložení hmoty, která podporuje onu již zmiňovanou křehkost. Je spodivem jakou krásu Jan Bauch dokázal vytvořit v období druhé světové války. Nejspíše právě velice pozitivní podání viděného zrcadlí tíhu dané doby. Pro obdivovatele Jana Baucha, velkého učitele generací českých malířů, je nabízená kytice určitě příjemmnou změnou typické formy pro tohoto umělce.