Olej na plátně, 88 x 110 cm, rámováno, datace – okolo 1905, signováno vlevo dole dole AL. KALVODA. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Obraz Náměstí nám přináší méně typický výraz tvorby zavedeného a v současné době oblíbeného malíře Aloise Kalvody, absolventa pražské AVU u prof. Juliuse Mařáka, od jehož směru se již v studentských letech Kalvoda odchyloval směrem k plenérismu Antonína Chittusiho a později k dekorativnímu až symbolistnímu ladění oduševnělých krajin. Nepřekvapí, že mezi jeho žáky patřil mimo jiné i Josef Váchal. Předložené plátno s námětem náměstí však vyznívá zcela odlišným dojmem, oproštěné od osobních pocitů autora promítaných často do sytých barev a jejich esovitých brázd. Namísto toho se divák ocitá spíše v romantické krajině, která je umocněná jak aranžmá stromů, které dle klasických principů rámují a uzavírají celou scénu, tak středověkou stavbou s jasnou reminiscencí na minulost zobrazeného náměstí. Celý obraz tak působí jakýmsi idealizovaným návratem, procházkou po minulých stezkách, s odkazem na v dálce jen tušený hrad či romantickou zříceninu. Vidíme tak, že Alois Kalvoda obstál dobře nejen v soudobých tématech moderního secesního symbolismu a náladových krajinách, ale dokázal bravurně přednes i historicko-romantický, a to ve formátu nepopiratelně objemném a zasahujícím. Náměstí je zajímavou a jímavou polohou autora a milovníkům českého krajináře by mělo býti imponujícím.