Olej na plátně, 64 x 84 cm, rámováno, signováno vlevo dole AL. KALVODA, zezadu štítek Jednoty výtvarných umělců. Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Na přelomu devatenáctého století se do krajinářství implikuje motiv břízy, jako symbolu panenské přírody. Výrazně se jím zapsal A. Slavíček, ale byl to právě A. Kalvoda, který společně s ním v oboře Hvězda maloval také onen motiv, který mu učaroval na celý život. Zvláště v prvé dekádě po roce 1900 břízami zabydloval svá plátna, aby mezi ně nejednou vetkl i literárně působící stafáž. Postupně zostřil jejich kontury a akcentoval zejména odstíny zelené a žluté. Barevná i formální výtvarná nadsázka přitáhly pozornost publika a Kalvodu těšil jeho zájem natolik, že břízové partie tvořily jeho základní krajinářskou nabídku. Osvědčený motiv se stal námětem i v aukci nabízeného obrazu. Podzimními barvami rozjasněné koruny vzrostlých bříz autor znázornil plochými tahy štětce, kdežto kontrastní kmeny těchto stromů tvoří ostře tažené linie. V porovnání s předchozím dílem můžeme pozorovat proměnu Kalvodova technického projevu; malba je na první pohled dynamičtější, jednotlivé kontury jsou ostře vykresleny a malířův styl působí celkově více sebejistěji.